Python MySql Bağlantısı (Connection)

Python MySql Bağlantısı (Connection)

Tarhi : 04-03-2022 07:02:06 | Yazar : ÇAĞLAR BOSTANCI

Merhaba bu yazımızda sizlerle python ile mysql veri tabanı bağlantı işlemlerini yapcağız. Mysql Oracle tarafından geliştirlen bir veri tabanıdır. Hali hazırda php,.net,java gibi bir çok programlama dilleri tarafındanda ücretsiz olarak kullanılmakatdır. Python ile mysql işlemleri yapabilmeniz için öncelikle mysql veri tabanınızın kurulu olması gerekmetedir. Bu işlem iki şekilde gerçeleştirilebilir. İster seni mysql.com adresinden indirebilirsiniz.

Mysql veritabanızı kurduğunuzu var sayarak şimdi python için mysql-connector’un kurulması gerekmektedir. Öncelikle siteminiz de python dosyasının kurulduğu dizini bulun ve python dizini içerisinde script dizinine giriniz benim bilgisayarımda aşağıdaki gibidir.
C:\Users\webMaster\AppData\Local\Programs\Python\Python39\Scripts
bu dizini bulduktan sonra konsola cmd yazın ve gelen siyah ekranda aşağıdaki kodu kendi sistem dizininize göre uyarlayıp çalıştırınız.
cd C:\Users\webMaster\AppData\Local\Programs\Python\Python39\Scripts
Daha sonra python mysql kurulumu için aşağıdaki pip install komudunu veriniz. pip install mysql-connector-python
Hata metini almıyorsanız ve consolda sistem yüklemesi olmuşsa success olarak bir çıktı alacaksınız. Buraya kadar tam olarak ulaşmışsanız şimdi başlayabiliz. .

Python MYSQL Veritabanı Bağlantısı

Öncelikle bağlantıyı kurabilmeniz için sayfa başında import msyql.connector satırını ekleyerek mysql.connector modülünü çağıralım. Daha sonra aşağıdaki kodlama düzeninde sistem bilgilerini verelim.

Eğer çalıştırdığınızda hata almıyorsanız problem yok demektir. Şimdi ise bir tane veri tabanı oluşturalım.

Yukarıda yeni bir vertabanı oluşturduk ve mysql de bulunana ver tabanlarını listeledik. Şimdi ise istediğimiz bir vertabanına bağlanalım ve yeni bir tablo oluşturalım.

Şimdi ise oluştuduğumuz veritabanına kullanıcılarımızı ekleyelim.

Tabi her zaman verilermizi tek tek girmeyeceğiz toplu olarakta veri girişleri yapmamız gerekebilir. Şimdi aşağıdaki örneğimizde ise birden çok veri girişini yapalım.

Hadi şimdi hep beraber veritabanına girmiş olduğumuz verileri ekrana pasalım.

Bütün kullanıcılarımızı listeledik aynı zamanda eğer istersek where şartı kullanara belirli şartlara görede kullanıcılarımızı listeleyebirlir.Pyton mysql veritabanı kullanımında belirli bir id deki kullanıcımızı listeleyelim.

Tabi buraya kadar mysql genel sorgularını öğrenmiş olduk şimdi ise iki tablo verisini inner join ile birleştirerek ekrana basmayı öğrenelim. Inner join kullanımınızı ve diğer msyql sorguları bildiğinizi varsayarak devam ediyorum. Elimzde bulunan kullanıcılar tablosu ile bu kullanıcıların detay bilgilerinin bulunduğu “detay” tablosunu birleştirerek ekrana çıktı alalım.

Evet arkadaşlar bu yazımızda sizlerle python veritabanı işlemlerini inceledik. Bu öreneklemler sayesinde veritabanı işlemlerinizi artırabilirsiniz. Önerim procedure ve fonksiyon yazarak bunların kullanımını öğrenmenniz ve update delete örenekleri yapabilirisiniz. Başarılar dilerim.