PHP OOP Zincirleme Metod Kullanımı

PHP OOP Zincirleme Metod Kullanımı

Tarhi : 03-12-2020 02:51:44 | Yazar : ÇAĞLAR BOSTANCI

PHP OOP Zincirleme Metotlar bir birleri ile bağıntılı metotlarda zincileme şekilde ardı ardına çağırarak kullanabilmekteyiz. Bu tip metotlar genelde veritabanı işlemlerinde kullanmayı tercih ediyoruz ama esnek bir yapıya sahip olması nedeniyle bir çok yerde kullanılabilmektedir. Php 5.4 versiyounu ile gelmiştir. Örnektede dikkat edilmesi gereken husus her metodun return $this; şeklinde geriye değer döndermesidir. Bu sayfada ben veritabanı sorgusunu zincirleme metodlar ile oluşturmak istedim. Oluşturduğunuz ilk metod dan sonra diğer metoda -> oparatörü ile bağlanarak bir sonraki metodu çağırıyoruz. Sınıf içerisinde metodlar ayrı ayrı oluşturuluyor ve bir tanede derleme metodu oluşturuyoruz. Temizle metodu ile ise klasımızın bir sonraki sql için değişken içerisindeki değerlerini sıfırlıyoruz.

 

PHP OOP zincirleme metot kullanımları veritabanı bağlantılarında çok kullanılıyor özellikle bir framework kullanıyorsanız örnek bir yapıyla karşılaşacaksınızdır. Bu sebebten aşağıda PDO::QUERY metot ile ilgili bir php oop zincirleme sınıf oluşturdum. Projelerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tabi isterseniz geliştirebilirsinizde. Başarılar.

Oluşturmuş olduğumuz sınfıları çalıştırıp deneme ve değişim yapabilmeniz için veritabanı kodlarını aşağıda sizinle paylaşıyorum. “testdata” adında veritabanı oluşturduktan sonra sql butonunda aşağıdaki sql i çalıştırmanız yeterli olacak.