PHP-AJAX İLE RESİM YÜKLEME

PHP-AJAX İLE RESİM YÜKLEME

Tarhi : 08-09-2017 03:51:10 | Yazar : ÇAĞLAR BOSTANCI

Öncelikle merhaba.

Yapılan her projede bir dosya yüklemi kesinlikle oluyor. Bildiğiniz gibi bir çok dosya yükleme eklentisi mevcut. Bunlardan en çok bilineniyse ck-editörün eklentileridir. Tabi bu eklentilerinde kendi içerisinde açıklar bulunmaktadır. Ben genelde admin paneli için kedi yazdığım dosya yükleme apilerini kullanıyorum. Bu sizlere de bunları tavsiye ederim. Örneğin bu yazımda anlatacağım dosya yükleme kodlarını kendi güvenlik önlemlerinizi alarak kullana bilirsiniz.

Bu örnekte resim yükleme işlemini sayfa yenilemeden ve boyutlandırma yaparak sunucuya yükleme işlemini anlatacağım. Eklentiyi test ettim, çalışıyor. Örnek ekran çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

Çok basite indirgenmiş bir şekilde ve kullanılabilecek durumdadır. Ajax ile formdan aldığımız verileri resimYukle.php sayfasına gönderiyoruz. Resmi seçtikten sonra resmin adını elle girebiliyoruz. Türkçe karakter ve boşlukları oluşturduğumuz bir fonksiyonla düzenliyoruz. Resim adı verilmezse kendi randum bir resim adı oluşturuyor. Aynı zamanda SEO için önemli olan, resim başlığı ve alt başlık bilgilerini verebiliyoruz. Boyutlandırmaya gelince, en boy bilgileri range aracı ile veriyoruz. Eğer ikisini de verirseniz verilen boyutlarda, sadece bir değer verirseniz ise o değere bağlı olarak orantılı bir şekilde küçültüyor. Yapılan işlemleri kod bölümünde daha ayrıntılı bir şekilde açıkladım. Faydalı olası dileğiyle BAŞARILAR.

NOT: Scriptleri koyduğumuz sayfaya img dosyasını oluşturmayı unutmuyoruz!

Çağlar BOSTANCI ekran çıktısı

Çağlar BOSTANCI

index.php

resimYukle.php