PHP AUTOLOAD KULLANIMI

PHP AUTOLOAD KULLANIMI

Tarhi : 16-02-2020 10:43:16 | Yazar : ÇAĞLAR BOSTANCI

Bir çok yazılım dilinde bir projenin obez, karmaşık ve local kalmasını engellemek için OOP (Nesne Tabanl Programlama) kullanılmaktadır.
PHP 5.3 den sonra dahil olunun OOP ile frameworkler oluşturulmuştur. Bu sayede zaman kaybetmeden aynı mimaride birçok yazılım standardı yakalanmış durumdadır. Yapılan projelere bir eklenti veya modül gibi yazılımlara ek sınıflar oluşturulabilmektedir. Bunlara en iyi örnekler ise frameworklerdir. Ortak standartlara sahip olan frameworklerde otomatik sınıf yükleme özellik kullanılmaktadır. Bunu sınıfi içerisinde __autoload sihirli metodu sağlamaktadır. Tabi bu sihirli metodunda bazen gereksiz sınıfları yüklemesi ve sayfa açılımını geciktirmesi gibi sorunlar mevcuttur. Bu olumsuz durumu engellemek için aşağıda oluşturduğumuz fonksiyon kullanılmaktadır. Sizler hiçbir dosyayı çağırmıyorsunu Framework mimarisinde ;
———–\index.php
———–\App\controller\controller.php
———–\App\Model\model.php


şeklinde veya kendi oluşturmuş olduğunuz bir active directory de
otomatik dosya yükleme yapabilirsiniz. Aşağıda autoFile fonksiyonunu oluşturduk ve spl_autoload_register metodunda çağırdık. Sonra
sayfamızda kullanmak istediğniz sınıfların namespace’lerini çağırdık. Bu sayede ilgili sınıflar sayfamıza kendiliğinden çağırıldı.

Öncelikli olarak ana dizine index.php oluşturalım ve içerisinde autoFile funksiyonumuzun olduğu içeriği yazalım.

index.php

Daha sonra App klasörü icerisine yine controller klasörü oluşturup controller.php sayfasına aşağıdaki içeriği yazalım.

App/controller/controller.php

Daha sonra App klasörü icerisine yine model klasörü oluşturup model.php sayfasına aşağıdaki içeriği yazalım.

App/model/model.php

Arıtk dosyalarınızın başına use direktifini yazmanız yeterli olcaktırk. Bu fonksiyon sayesinde sınıfılarınız otomatik yüklenecektir. Dikkat etmeniz gereken durum use ile bilirtiğiniz kısımda ilk isim klasör ismi oldununu unutmayın.