Javascript VAR-LET-CONST KULLANIMI

Javascript VAR-LET-CONST KULLANIMI

Tarhi : 20-04-2022 06:54:41 | Yazar : ÇAĞLAR BOSTANCI

Javascript ile üç farklı şekilde değişken tanımlayabilmekteyiz. Bunlar var-let ve const tur. Bunlardan var ile tanımladığımız değişken türü global bir şekilde tanılanmaktadır. Yani tanımladığı blokğun altındaki kod bloklarında da kullanılabilmektedir.let ile tanımlamalar ise sadece tanımlandığı blokta kullanılmaktadır. const ile yapılan tanımlamlar ise sabit değişkenlerde değiştirilemezler. Aralarındaki en büyük fark budur. Önce var ile örnek bir tanılmlama yapalım.

Yukarıdaki uygulamda program başında tanımlamış olduğumuz deger değişkenini aynı zamanda artir fonksiyonu içersinde kullanabildik. Bu durum var ile tanımlan değişkenlerin alt code bloglarında da kullanıldığını göstermektedir. Dikkat edilmesi gereken husus. Function bloğunda tanımlanan bir değişkenin üst blokta kullanılamıyor olmasıdır.

Anlaşılacağı gibi function içersinde var ile tanımladığımız bir değişkeni function dışında kullanamadık. var ile yine bir değişkenin adını ve değerini tanılmadıktan sonra tipinide sonradan tanımlayabiliriz.

Yukarıdaki örnekte ad ve değer tanımlaması yaptığımız bir değişkenin sonradan türünü tanımlayaraka fonksiyon içerisinde kullandık.

Aynı zamanda var ile tanımladığımız bir değişkeni tekrar tanımlayabiliriz.

let ile tanımlamalar ise local değişken olarak kalmaktadır. Sadece tanımlanmış olduğu blok içerisinde kullanılır.

Yukarıda for içerisinde tanımlamış olduğumuz index değişkeni for blokları dışında kullanmaya çalıştığımızda hata aldık. index değişkenini var ile tanımladığımızda hata almayıp son index değerini almış olacağız. Burdan anlaşılıyor ki let ile tanımlamlar local değer tanımlamalarıdır. Block dışına çıkmadan imha olmaktadır.

let dikkat etmemiz gereken diğer bir husus ise tanımlanana bir değişkenin tekrardan tanımlanamıyor olmasıdır.

var ile tanımladığınız bir değişkeni tekrardan aynı isimde tanımlayıp değer ataması yapabilirsiniz.

Gelelim const ile yapılan tanımlamalara. Bu tanımlamada ise bir sabit tanımlanmaktadır. Yani tanımlanan değişkenin değeri tekrardan değiştirlemez (immutable) ve tekrandan tanımlamaz.

Bir sabit değişken tanımladık.

Şimdi tanımlanana bir sabiti tekrar tanımlayalım.

Tekrar tanımlamamıza izin vermedi. Hata çıktısı oldık. const tanımlamalarında dikkat etmemiz gereken diğer bir husus ise block scope olmasıdır. Yani tanımlandığı bloğun dışına çıkamıyor olmasıdır.

Evet bu yazımızda Javascript değişken tanımlama tiplerini göremüş olduk. var – let – const arasındaki farkları kavrayıp nerelerde hangi amaçlarla tanımlama yapmamız gerektiğini anldık. Sitemiz reklamlarına tıklayarak bağış yapabilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle başarılar.