CSS TABLO ÖZELLİKLERİ

CSS TABLO ÖZELLİKLERİ

Tarhi : 15-05-2017 06:44:33 | Yazar : ÇAĞLAR BOSTANCI

HTML’de <table></table> etiketi ile oluşuturulan tabloları daha estetik bir hale getirmek için css ile müdahle edilmektedir. CSS ile table etiketinin bir çok elementine ulaşabilir ve istediğimiz renkte ve desende tablolar oluşturabilir. Tablo özellikleri aşağıda açılamaları ile verilmiştir. Başarılar.

Border-collapse

Bu özellik iki adet özellik almaktadır. Sınır çizgisi durumunu tanımlar.

border-spacing Kullanımı
IE 7 ve öncesi border-spacing özelliği desteği yoktur. Eğer eski sürüm internet Explorer web tarayıcılarına aynı özelliği kazandırmak istiyorsak bu durumda cellspacing özelliğine istenen bir boşluk değeri verilebilir. Örneğin cellspacing=”10″ gibi.

Caption-side Kullanımı
Tablo içi bir başlık bilgisini tanımlar ve bu başlık bilgisinin tablonun hangi kenarından duracağını belirler. IE 7 de dahil desteği yok IE8 den sonra desteği vardır. IE 7 ve öncesi için valing özelliği kullanılmalıdır. valign=”top” gibi belirlenir.

Empty-Cells Kullanımı
Bu özellik içi boş olan bir tablo hücresinin gösterilmesini ya da gizlenmesini tanımlar. İki değer alır bunlar show ve hide dir.

Table-Loyut Kullanımı
Klasik tablolarda içeriğin bir kısmı ya da tümü kesintisiz devam ediyorsa tablonun genişliği ona göre uzar. Normalde tabloya verdiğimiz genişlik bu gibi durumlarda işlevsiz kalır. Aşağıda ilk örnek bu anlatımda konu edilen tabloların genel özelliğini yansıtır.